Kako obraditi pregradni zid od stiropora i kartona

Ukoliko sam vas zainteresovala sa prethodnim tekstom u kojem sam opisala kako sam od stiropora i kartona napravila pregradni zid oko stepenica, u nastavku možete pročitati koje sam sve korake preduzela da bi taj zid zablistao u punom sjaju.

1. Priprema za obradu

Nakon što se pur pena stegla, bilo je potrebno skalpelom odseći sve delove koji su izašli izvan željenih okvira i površina. 

Zatim sam ceo pregradni zid premazala podlogom Maxikril koja se razblažuje sa vodom u razmeri 1:3.

2. Obrađivanje pregradnog zida lepkom

U prvoj fazi sam obrađivala kartonsku poleđinu pregradnog zida. Prvo sam nanela sloj Keramol Flex lepka, utisnula u njega prethodno iskrojenu staklenu mrežicu i zatim je prekrila sa još jednim tanjim slojem lepka.

U drugoj fazi sam obrađivala niše u zidu. Ovde mi je bilo potrebno nešto čime je lako manipulisati, tako da nisam koristila mrežicu nego komade pamučnog platna i krpa.

Isekla sam tkaninu na komade u širini polica, umakala ih u nešto ređe zamućen lepak i time oblagale celu unutrašnju površinu svake niše. Ovaj proces je zahtevao dosta strpljenja i obavezno korišćenje zaštitnih rukavica.

U trećoj fazi sam obradila prednje delove zida. Na pregrade između polica sam u lepak utiskivala stakleni veo, dok sam u temelj zida opet ubacivala staklenu mrežicu. 

Odluka čime ću ojačati obrađivanje zida je zavisila od same površine – za ravne i veće sam birala mrežicu, dok sam za teže dostupne i zaobljene izabrala tekstil.

3. Obrađivanje tehnikom Maxidecor Travertino

Kada se lepak osušio špaklom sam skinula samo veće riseve i nepravilnosti. Nakon toga sam pregradni zid pripremila za narednu fazu obrađivanja i premazala ga podlogom Rologrund.

Maxidecor Travertino je suvi malter koji se meša sa vodom i dobija se smesa kojom se obrađuju zidovi. Izabrala sam da njime uradim finalno obrađivanje jer se ovaj malter oblikuje dok je još vlažan. Time sam izbegla šmirglanje povšine, koje bih morala raditi da sam se odlučila za klasično obrađivanje glet masom.

Kada se travertino pomeša sa vodom, treba da se utroši u roku od dva sata. Nakon 45 minuta od nanošenja, malter može da se oblikuje tj. obrađuje. Zbog ovih vremenskih ograničenja savetujem da se ne pravi količina veća od 5 kg materijala.

Da bih ovu masu nanela na unutrašnje površine niša, koristila sam plastične špaklice za oblikovanje torti. One su se pokazale bolje od klasičnih špakli jer su bez drške i elastične. Tako sam pomoću njih mogla da pristupim svim delovima malih niša.

Nanetu masu sam nakon predviđenog vremena prskala vodom i zagladila uz pomoć sunđera.

4. Krečenje pregradnog zida

Kada se travertino osušio, ceo zid sam premazala podlogom Maxikril. Za krečenje zida sam izabrala belu Maxilatex boju u završnici saten.

Ovu vrstu boje sam koristila i prilikom farbanja fotelje i tada se prvi put upoznala sa njenim karakteristikama. Izuzetno je elastična, otporna na pranje vodom i habanje, a završni finiš je takav da ne privlači prašinu. Učinilo mi se da je ona idealan izbor za zaštitu ovog pregradnog zida od prašine.

Da bih dodatno naglasila niše u zidu, pozadinu svake sam obojila Maxidecor Velaturom.

5. Dekorativne lajsne od stiropora

Kako bih kompletirala izgled pregradnog zida, na spojeve sa plafonom i podom sam postavila lajsne od stiropora. Lajsne sam zalepila pomoću Deco Adhesive lepka za stiropor.

Finalni izgled sam postigla nakon popunjavanja silikonom svih razmaka na spojevima lajsni i između zida. Koristila sam TKK beli akrilni silikon. Svaki višak silikona je potrebno odmah ukoniti. Najčešće to radim uz pomoć sunđerčića koji odmah ispiram u kantici vode. Nakon što se silikon osušio, lajsne sam premazala bojom Maxilatex.

6. Cene materijala

MaterijalKoličinaCena u din.Cena u eur
Keramol Flex lepak25 kg992,50 din.8,44 eur
Staklena mrežica4 m2280 din.2,38 eur
Maxikril podloga1 l250 din.2,12 eur
Rologrund prajmer5 kg950 din.8,08 eur
Maxima Travertino20 kg.3.030 din.25,76 eur
Maxima Velatura1 l1.400 din.11,9 eur
Maxilatex Saten2 l1.690 din.14,36 eur
Stiropor lajsne8 m760 din.6,46 eur
TKK beli akrilni silikon260 ml180 din.1,53 eur
Ukupno:9.532,50 din.81,03 eur

7. Konačni utisci

Na kraju ovog projekta podeliću sa vama nekoliko zaključaka i saveta:

  • Materijali koje sam koristila da bih napravila pregradni zid su najjeftiniji i najjednostavniji za oblikovanje
  • Obrađivanje zida sa puno polica i niša zahteva mnogo strpljenja 
  • Materijal za Travertino tehniku se, zbog pakovanja od 20 kg, isplati kupiti kada je veći projekat u pitanju. Za potrebe obrađivanja ovog zida sam potrošila celu količinu. Ova tehnika me sačuvala od gletovanja, šmirglanja i prašine, a dala je izvanredan efekat
  • Ukoliko vas je ovaj projekat zainteresovao, savetujem da ga isprobate na manjoj polici, koja može da se napravi od jedne table stiropora
  • Održavanje ozidanih polica će biti izazovno i mislim da će se prašina najbolje uklanjati pomoću usisivača
  • Prezadovoljna sam kako je sve ispalo na kraju!

Pišite mi kako se vama čini konačni izgled ovog zida. Da li biste napravili neku manju policu prateći korake koje sam opisala u ovom tekstu?

Celokupan postupak možete pogledati na mom YouTube kanalu:

Podeli sa prijateljima

Sadržaj

Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments

Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies). Nastavkom korišćenja ovog sajta saglasni ste sa našom upotrebom kolačića.